Budowa stacji bazowej telefonii komórkowej
Jak już zapewne większość mieszkańców Cygan wie, na terenie miejscowości, w obrębie dzielnicy „Mokre” ma powstać maszt przesyłowy telefonii komórkowej Play (P4) o wysokości ok. 56m. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem przez inwestora wszystkich niezbędnych pozwoleń aby mógł on ruszyć z budową.
Grupa mieszkańców z Cyganów, w większości z rejonu w którym ma powstać stacja przesyłowa, podjęła działania mające na celu zatrzymać inwestycję. Zebrano podpisy pod petycją dotyczącą sprzeciwu wobec budowy masztu, wystosowano też pisma do Burmistrza MiG Nowa Dęba. Główne argumentacje mieszkańców przeciw jego lokalizacji to bliskość zabudowań, obawy przed wpływem na zdrowie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez stację bazową, możliwość spadku wartości nieruchomości i działek w okolicy, wpływ na krajobraz.
Czy urząd gminy może zablokować budowę?, w praktyce nie jest to proste a wręcz niemożliwe, ponieważ nawet jeśli Burmistrz nie zezwoli na lokalizację, inwestor odwołuje się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, krótko mówiąc przepisy są tak skonstruowane że raczej nie ma możliwości.
Z doświadczenia wiadomo że przy wielu tego typu inwestycjach, gdzie mieszkańcy sprzeciwiali się lokalizacji anten, one powstały, czego przykładem może być Mokrzyszów i Nowa Dęba, notabene maszt w Nowej Dębie powstał na działce obok szkoły podstawowej.
Powoływanie się na szkodliwość niewiele daje, ponieważ inwestor ma w ręku ustawę w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. A więc cel inwestora jest jasny, by maszt powstał, i zapewne w Cyganach tryby wykonawcy prowadzą konsekwentnie do wybudowania anteny przesyłowej.
Nadmieńmy że nie odbyły się żadne konsultacje z mieszkańcami przed podjęciem decyzji o lokalizacji stacji. Z tego co wiemy inwestor nie zgodził się na takie spotkanie.
Oczywiście technologia cały czas idzie do przodu i tego rodzaju budowle muszą powstawać, pytanie tylko czy nie ma dla nich alternatywnych miejsc, znajdujących się z dala od domów.
To tak ogólnikowo przedstawiliśmy zarys całej sprawy.
I teraz przejdziemy do innego tematu związanego z budową.
Teren na którym ma zostać wzniesiony maszt objęty jest obszarem Naturą 2000, znajduje się również na obszarze Puszczy Sandomierskiej.
Co do zasady przy budowie większości stacji bazowych od 4 czerwca 2022 r. nie jest wymagana decyzja środowiskowa. Wyjątek stanowią te inwestycje, które są realizowane na obszarze Natura 2000. Podobnie sytuacja wygląda z pozwoleniem na budowę. Zawsze będzie ono wymagane dla inwestycji, które są realizowane na obszarze Natura 2000 i tu pozwolenie wydaje Starosta.
Zawsze też, bez wyjątków, w przypadku każdej instalacji emitującej pole elektromagnetyczne przed rozpoczęciem jej eksploatacji wymagane jest dokonanie pomiarów i zgłoszenie organowi ochrony środowiska.
Generalnie na obszarach Natura 2000 nie ma listy zakazów. Obowiązuje jedna fundamentalna zasada: niepodejmowania działań mogących znacząco negatywnie oddziaływać na gatunki i siedliska, dla których ochrony obszar Natura 2000 został wyznaczony. Budowa też nie jest zabroniona. Jest ona jednak obwarowana szeregiem wymagań i wytycznych. Na terenie chronionym nie może powstać dowolna nieruchomość, a ta, która zostanie wybudowana, powinna być ekologiczna, energooszczędna i w minimalnym stopniu szkodzić otaczającej go przyrodzie.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nadzoruje funkcjonowanie obszarów Natura 2000, prowadząc ewidencję danych niezbędnych do podejmowania działań w zakresie ich ochrony. To też należało by się zwrócić w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Przypomnijmy czym jest obszar Natury 2000.
„Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali kraju i całej Europy.”
Teren na którym ma powstać stacja jak pisaliśmy powyżej leży jednocześnie na terenie Puszczy Sandomierskiej, stanowi on bardzo cenną ostoję wielu gatunków m.in. ptaków. Występują na nim również ściśle chronione gatunki roślin. Czy budowa tego typu masztu nie zakłóci całego miejscowego ekosystemu i czy nie przyczyni się do degradacji otoczenia naturalnego?.
Niektóre formacje pro ekologiczne które dowiedziały by się o tego typu inwestycji na tym terenie
mogłyby zająć „stanowisko” w tej kwestii, a może nawet podjąć inne działania.