Koncert w ramach 5. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”
Kościół parafialny w Cyganach:
28 września, piątek, godz. 18:30 – koncert organowy z towarzyszeniem puzonu.
Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego głównie należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.
W programie:
J.L.Krebs – Fantazja chorałowa i fuga G-dur
H.Purcel –Aria
G.F.Haendel – Ombra mai fu (Xerxes)
J.S.Bach – Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ BWV 639
J.S.Bach – Aria chorałowa z Kantaty BWV 1083 „Vater unser im Himmelreich”
J.S.Bach – Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
J.S.Bach – Quia fecit mihi magna (Magnificat) BWV 243
J.S.Bach – Meine Seele erhebt den Herr’n BWV 648
J.S.Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
C.Franck – Andantino
A.Dvorak – Romance
Wykonawcy:
Marek Stefański – organy
Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem.
Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 r. na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.
Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents – 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.
Tomasz Stolarczyk – puzon
Edukację muzyczną rozpoczął w 1992 r. w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Bielsku- Białej, w klasie puzonu mgr Zdzisława Stolarczyka. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie puzonu dr hab. Zdzisława Stolarczyka. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych. Swoje umiejętności instrumentalne doskonalił w ramach licznych warsztatów i kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez tak wielkich mistrzów jak: Joseph Alessi, Christian Lindberg, Carsten Swanberg, Jonas Bylund, Ingemar Roos, Dietmar Küblböck, Stefan Schulz i wielu innych. W 2006 roku studiował na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w ramach programu Socrates-Erasmus w klasie puzonu prof. Jonasa Bylunda. W latach 2010/2011 był studentem Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie pierwszego puzonisty filharmoników wiedeńskich prof. Dietmara Küblböcka. Jest wielokrotnym laureatem najwyższych lokat na międzynarodowych (Gdańsk-2012, Dąbrowa Górnicza-2008, Brno-2007, Jastrzębie Zdrój-2004) i ogólnopolskich konkursach (Warszawa-2006, Katowice-2006, Mielec-2003,Szczecinek-2000, 2001 Oława-1999).
Prowadzi działalność koncertową jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy. Jako solista występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Zabrzańską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Bielską Orkiestrą Festiwalową, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Z recitali solowych najważniejsze to: w ramach Międzynarodowego Festiwalu „IVP-Symposium” w Rostocku (Niemcy 2015), VII Spotkań Muzycznych Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina 2012), Festiwalu Puzonowego w Warszawie (2006), Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Szczecinku i Opolu (2013), Pałacu w Wilanowie (2011) i Zamku Królewskim w Warszawie (2000). Jako kameralista uczestniczył w licznych koncertach w kraju i zagranicą m. in. na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” (Zakopane 2011), VII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy (Warszawa 2007), kursie mistrzowskim i koncercie ”Die grose Gala zum Plauener Spizenfest” Niemcy(2013), Międzynarodowa Sesja Naukowa – Na Drodze do Nowej Harmonii (Kraków 2012). Jako muzyk orkiestrowy na stałe współpracuje z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Capellą Cracoviensis, Bielską Orkiestrą Festiwalową. Wykonując partię solową na puzonie barokowym nagrał płytę CD z Capellą Cracoviensis – Mikołaj Zieleński „Opera Omnia”. W swoim dorobku kompozytorskim posiada utwory solowe i kameralne na instrumenty dęte, muzykę do filmów, spektakli „performance” i reklam. Z ważniejszych kompozycji wymienić należ: Koncert na puzon solo i orkiestrę smyczkową Fantasy of Flame; Koncert na oktet puzonowy i orkiestrę dętą Ścieżki Umysłu; Impresje na brass Band oraz Somniabunt – Door to the Mind na puzon tenorowy i basowy solo oraz oktet puzonowy. Aranżuje również muzykę dla popularnych zespołów rozrywkowych na przykład Golec uOrkiestra. Wielokrotnie został uhonorowany stypendium Ministra Kultury i Sztuki i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2003 roku otrzymał stypendium Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, a 2010 roku został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W latach 2007-2011 pracował na stanowisku I puzonisty w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Od 2013 roku jest etatowym pracownikiem Filharmonii Krakowskiej zatrudnionym jako I puzonista – solista. Od września 2012 roku jest asystentem w klasie puzonu prof. dr. hab. Zdzisława Stolarczyka w Katedrze Instrumentów Dętych Blaszanych Akademii Muzycznej w Krakowie. od 2014 roku prowadzi klasę puzonu w ZPSM I i II st. w Bielsku-Białej.
Źródło: kultura.nowadeba.pl