Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny
Pierwsze dni listopada to czas, kiedy w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
1 listopada w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień, w którym gromadzimy się na cmentarzach, aby otoczyć modlitwą naszych bliskich zmarłych. Dodatkowym wyrazem pamięci o nich są postawione na grobach kwiaty oraz znicze. Kościół w tym dniu oddaje cześć wszystkim tym, którzy dostąpili chwały Pana. Swoim wiernym przypomina, że ich droga do świętości ma początek już na ziemi. Pobyt na cmentarzach niejako zmusza nas, żyjących, do głębszej refleksji nad śmiercią.
2 listopada w Kościele obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W Polsce nazywane Dniem Zadusznym lub „Zaduszkami”. Wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny (Francja) – św. Odilon. W 998 r. zarządził on modlitwy za dusze wszystkich zmarłych. Miały one odbywać się w dniu 2 listopada. Zwyczaj ten szybko rozpowszechniono w krajach Europy. Tego dnia wspominamy zmarłych, którzy pokutują w czyśćcu.
Odwiedzając groby naszych bliskich, pamiętajmy, że kwiaty i znicze to tylko dodatek. Najważniejsze w tych dniach są skupienie oraz modlitwa. To także czas na chwilę refleksji na temat życia, wiary i dążenia do świętości.