XII Dzień Kultury Lasowiackiej w Cyganach
W niedzielę 21 lipca 2019 r. w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach odbyło się już XII święto kultury ludowej pod nazwą Dzień Kultury Lasowiackiej. W miejscowości Cygany działa kilka zespołów ludowych skupiających w swoich szeregach trzy pokolenia, wielu uzdolnionych artystów amatorów zajmujących się rękodziełem artystycznym. Również w Cyganach zarejestrowanych jest kilka potraw regionalnych, które otrzymały prestiżowy certyfikat potrawy tradycyjnej z naszego regionu. Ze względu złych warunków atmosferycznych, które nastąpiły w czasie trwania obchodów impreza została przeniesiona do budynku CKL. Na scenie zaprezentowały się: Zespół „Ocicanki” z Ocic, Zespół „Cyganianki” z Cyganów, Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Rutka” z CKL, Kapela „Łęgowianie” Tadeusza Szczęcha z Bojanowa, Kapela ludowa „Padwianie” z Padwi Narodowej.
Imprezie towarzyszyły warsztaty wycinanki lasowiackiej, które poprowadziła p. Janina Piechota artystka ludowa z Cyganów. Można było również zwiedzać Izbę Regionalną im. Marii Kozłowej, gdzie każdy mógł podziwiać zapomniane już eksponaty używane w gospodarstwie domowym i w polu. Wydarzenie zakończył znakomity koncert zespołu folkowego „Karczmarze” z Rzeszowa, grający stylizowaną muzykę folkową. Muzyka grana na żywo na tradycyjnych instrumentach pełna ekspresji zachwyciła wszystkich, bisom nie było końca. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Starosta p. Jerzy Sudoł, Burmistrz p. Wiesław Ordon, Radny p. Marian Tomczyk, Sołtys p. Marcin Zawada.
Organizatorzy dziękują radnemu p. Marianowi Tomczykowi, sołtysowi p. Marcinowi Zawadzie i innym osobom za pomoc w przygotowaniu imprezy. Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Jak co roku dofinansowują je również sponsorzy Danuta i Lesław Kosiorowie z Cyganów.
Święto kultury ludowej łączy pokolenia, pozwala zaszczepić w młodych ludziach chęć kultywowania tradycji naszych ojców, dziadków, pradziadków, wszystkich którzy żyli i pracowali w regionie lasowiackim.
Źródło: www.kultura.nowadeba.pl